sowie

Czerwiec 2010r. - Newsy, informacje z regionu Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
Szpital “górniczy” znów górniczy?
2012-02-01 15:24

 
O powstanie nowoczesnego oddziału pulmonologicznego w Wałbrzychu zabiegają władze i byli górnicy. Jego uzupełnieniem mają być ośrodki rehabilitacyjne w Sokołowsku i Rościszowie. Aby ten cel osiągnąć, konieczne będzie zdobycie ok. 70 mln zł. Decyzja o przyznaniu środków zależy od wyników głosowania na najbliższej sesji sejmiku województwa dolnośląskiego. Na spotkaniu w ratuszu, poświęconym tej sprawie, Jerzy Kosmaty, Andrzej Byra i Grzegorz Zalewski, przedstawiciele środowiska górniczego, przypomnieli, że szpital im. Sokołowskiego, zwyczajowo nazywany górniczym, powstał dzięki górnikom. Na jego budowę szły składki z górniczych wynagrodzeń. A w momencie likwidacji przemysłu wydobywczego, kilkanaście tysięcy dawnych pracowników kopalń, w znakomitej większości chorych na pylicę, pozostało praktycznie bez opieki medycznej. W szpitalu Sokołowskiego funkcjonuje oddział pulmonologiczny, ale liczy sobie zaledwie 27 łóżek. 


 Brakuje rehabilitacji, która jest bardzo ważnym składnikiem leczenia. Dążenia środowiska górniczego przybrały konkretny wymiar: zebrano ponad tysiąc podpisów pod petycją, skierowaną do samorządu województwa. 500 podpisów dołożył samorząd Mieroszowa. To w tej gminie leży Sokołowsko, które dzięki utworzeniu prężnego ośrodka rehabilitacji pulmonologicznej, będzie mogło uratować miejsca pracy i zwiększyć szansę na odzyskanie statusu uzdrowiska. Projekt popiera, co oczywiste, kierownictwo spółki Sanatoria Dolnośląskie, z siedzibą w Sokołowsku. Motorem całości projektu jest dr Roman Szełemej, pełnomocnik zarządu województwa do spraw służby zdrowia, który chce, aby podobne ośrodki funkcjonowały także w regionie jeleniogórskim i legnickim. Co ważne, otrzymał tutaj wsparcie wojewódzkiego konsultanta do spraw pulmonologii, prof. Renaty Jankowskiej, która uważa rozwój tej dziedziny medycyny za wręcz niezbędny. Powodzenie tego projektu zależy od przychylności radnych sejmiku dolnośląskiego. W sesji, na której ma zapaść decyzja w tej sprawie, zamierzają uczestniczyć wałbrzyscy górnicy.
źródło:30minutWróć
dodaj komentarz | Komentarze: